Naukowa Sesja Środowiskowa Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek i SBP. Szczecin, 22.09.2016

W dniu 22 września 2016 r. w Bibliotece Głównej ZUT w Szczecinie odbyła się Naukowa Sesja Środowiskowa Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek i SBP po tytułem: „E-zasoby – kierunki rozwoju”

Tematyka referatów dotyczyła szeroko rozumianego pojęcia e-zasobów i ich wykorzystania. W tym: zarządzania e-zasobami (planowania zakupów, dostępów sponsorowanych, dostępów testowych, licencji krajowej, konsorcjów, kształtowania kolekcji, planowania zakupów, opracowania), promocji e-zasobów,  wykorzystania e-zasobów, organizacji dostępu (ograniczenia, zdalny dostęp, zabezpieczenie e-zasobów) oraz nowych technologii w udostępnianiu tych zasobów.

Program sesji
8.45 – Powitanie gości – Dyrektor BG ZUT Anna Grzelak-Rozenberg
8.50 – Wprowadzenie do tematu sesji – Anna Gryta [PDF] (format:  pdf, rozmiar:  317 kB)
9.00 – Wystąpienie przedstawiciela firmy EBSCO - Kierunek rozwoju i wykorzystania książek elektronicznych i książek audio – Damian Piera
9.30 – Rola systemu Aleph w zarządzaniu zasobami elektronicznymi w Bibliotece Głównej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. – Agnieszka Seń-Bereszko, Lidia Dzikowicka [PDF] (format:  pdf, rozmiar:  2,27 MB)
9.50 – Zasoby elektroniczne udostępniane przez Bibliotekę Główną ZUT w Szczecinie – zasady zakupu, rodzaje dostępu. – Anna Chyła-Czarnecka [PPTX] (format:  pptx, rozmiar:  3,43 MB)
10.10 – PRZERWA KAWOWA
10.40 – Wystąpienie przedstawiciela firmy Thomson Reuters na temat Science Citation IndexMarcin Kapczyński
11.00 – Organizacja dostępu i promocja książek elektronicznych w Bibliotece Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. – Ewa Antosiewicz, Katarzyna Urbańska [LINK DO PREZENTACJI ONLINE] [PDF] (format:  pdf, rozmiar:  475 kB)
11.20 – Elektroniczne źródła informacji w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego – potrzeby użytkowników i aktualne tendencje dostępowe. Promocja. – Marta Sztark-Żurek [LINK DO PREZENTACJI ONLINE] [PDF] (format:  pdf, rozmiar:  632 kB)
11.40 – Dżs-y pomorskie w sieci – Katarzyna Zwierzewicz [PDF] (format:  pdf, rozmiar:  2,21 MB)
12.00 – Dygitalizacja zbiorów bibliotecznych na przykładzie Biblioteki Głównej ZUT w Szczecinie. – Wiesława Łapuć [PPTX] (format:  pptx, rozmiar:  2,35 MB)
12.20 – PRZERWA KAWOWA
12.50 – Dokumenty rękopiśmienne w wersji „e” – w zbiorach Książnicy Pomorskiej. - Aleksandra Skiba (komunikat) [PDF] (format:  pdf, rozmiar:  837 kB)

13.00 – EconBiz – wirtualna biblioteka ekonomiczna. –  Anna Narloch [PPTX] (format:  pptx, rozmiar:  8,65 MB)
13.20 – Patenty azjatyckie. – Izabela Gaik-Bielawa [PDF] (format:  pdf, rozmiar:  112 kB) [PPTX] (format:  pptx, rozmiar:  9,41 MB)
13.40 – Podsumowanie sesji i dyskusja końcowa.