„Biblioteki nowej generacji - nowoczesne narzędzia, usługi, obszary współpracy"

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich już po raz jedenasty zorganizowało konferencję z cyklu „Automatyzacja bibliotek" pt. „Biblioteki nowej generacji - nowoczesne narzędzia, usługi, obszary współpracy". Jej współorganizatorem było Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej.
Podczas konferencji zostały omówione aktualne problemy, wspólne dla wszystkich rodzajów bibliotek, wynikające z szybko zmieniających się i stale doskonalonych technologii informatycznych i urządzeń elektronicznych. Użytkownicy cyfrowych mediów odwiedzający biblioteki publiczne, naukowe, pedagogiczne czy inne oczekują dziś od bibliotek nowych usług umożliwiających szybki dostęp do wiedzy, informacji, a także pełnienia funkcji społecznych integrujących społeczności.

Konferencja była także okazją do podsumowania sytuacji polskich bibliotek publicznych i naukowych w zakresie stosowania różnorodnych technologii informacyjnych. Katalogi online, biblioteczne strony www, standardy opracowania zbiorów, biblioteki cyfrowe i repozytoria były prezentowane przede wszystkim w kontekście integracji różnych technologii i usług. Podczas konferencji przedstawiono przyszłość katalogu NUKAT, a także nową ofertę Biblioteki Narodowej - elektroniczny system wypożyczeni międzybibliotecznych ACADEMICA. Mobilne aplikacje i urządzenia, technologie RFID, usługi „w chmurze”, przyszłość standardów katalogowania i katalogów OPAC, wykorzystanie elektronicznych źródeł informacji i zarządzanie zasobami cyfrowymi to tematy prezentowanych referatów i dyskusji panelowych.

W programie konferencji znalazło się również zwiedzanie Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej (CWINT) Politechniki Wrocławskiej, ogólnouczelnianej jednostki prowadzącej działalność naukową, badawczą, szkoleniową i usługową, utworzoną 1 stycznia 2014 roku. W skład Centrum wchodzą: Biblioteki Politechniki Wrocławskiej (Biblioteka Klasyczna, Biblioteka Elektroniczna, Oddziały Centrum przy Wydziałach i Studiach), Ośrodek Współpracy Nauki z Gospodarką, Punkt Kontaktowy ds. Transferu Technologii oraz Zespół Laboratoriów Naukowo- Badawczych.