"Rola biblioteki akademickiej w rozwoju komunikacji naukowej" - Konferencja naukowa i jubileusz 60 rocznicy utworzenia Bibliotek: Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej w Szczecinie - 11-12.06.2015

Jubileusz Biblioteki Głównej

W dniach 11-12.06.2015 r. Biblioteka Główna ZUT w Szczecinie świętowała jubileusz 60-tej rocznicy utworzenia Bibliotek: Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej. Obchodom towarzyszyła konferencja naukowa – „Rola biblioteki akademickiej w rozwoju komunikacji naukowej”. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz uczelni, emerytowani pracownicy obu bibliotek, obecni pracownicy Biblioteki Głównej ZUT oraz uczestnicy konferencji reprezentujący biblioteki akademickie z różnych części kraju.

W pierwszym dniu jubileuszu przypomniano historię utworzenia obu bibliotek oraz ich spadkobierczyni, czyli Biblioteki Głównej ZUT w Szczecinie. JM Rektor ZUT Włodzimierz Kiernożycki, który objął konferencję honorowym patronatem, w ciepłych słowach wypowiedział się o znaczeniu biblioteki dla uczelni oraz przedstawił drogę Biblioteki Głównej do nowej siedziby. Jubileusz był również ważnym osobistym świętem dla Dyrektora Biblioteki mgr Anny Grzelak-Rozenberg, która na tym stanowisku kieruje biblioteką od ponad 20 lat.

Uczestnicy jubileuszu mieli również okazję do wysłuchania relacji z pobytu szkoleniowego w Bibliotece Uniwersyteckiej Hradec Kralove w Czechach, w którym w ramach programu Erasmus+ uczestniczyły dwie osoby z naszej biblioteki.

W drugim dniu obrad uczestnicy konferencji wygłosili referaty, których tematykę zdominowała kwestia dotycząca rejestracji dorobku naukowego pracowników uczelni. Referenci podzielili się uwagami na temat opracowania baz publikacji w ich rodzimych bibliotekach, sposobu rejestracji i przesyłania dokumentów oraz udziału biblioteki w procesie parametryzacji jednostek naukowych.

Kolejny referat dotyczył mało znanej grupy baz, a mianowicie  baz biobibliograficznych i korzyści płynących z rejestracji i udostępniania informacji biograficznych o naukowcach własnej uczelni. Bazy te zostały wskazane jako nowy obszar zadań dokumentacyjnych dla bibliotek.
Następnym poruszanym zagadnieniem były systemy identyfikacji autorów publikacji i ich dorobku. Omówiono system ORCID i portale ResearcherID i ResearchGate pod kątem korzyści dla autorów i instytucji naukowych. Profile  społecznościowe dla naukowców sprzyjają promocji badań i nauki, dlatego część polskich uczelni zobligowała swoich pracowników do założenia kont w tych serwisach.

Wśród poruszanych podczas konferencji zagadnień była również organizacja dostępu do baz w ramach konsorcjum zarządzanego przez bibliotekę akademicką. Swoimi doświadczeniami podzieliły się przedstawicielki Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej (była Biblioteka Politechniki Wrocławskiej), które zarządza konsorcjum Chemical Abstracts.

Jeden z referatów dotyczył również dydaktyki bibliotecznej, jej form rozwoju oraz korzyści płynącej dla uczestników szkoleń bibliotecznych. W bibliotekach, w których prowadzone są tego typu szkolenia odnotowuje się znaczący wzrost wykorzystania naukowych baz danych.

Ostatnią grupą zagadnień poruszanych podczas konferencji były nowe usługi oferowane przez biblioteki akademickie. Zaprezentowano między innymi wykorzystanie kodów QR w promocji zbiorów bibliotecznych oraz systemu komunikatorów wewnętrznych w bibliotece i ich wpływu na zarządzanie biblioteką.

Podsumowując konferencję Dyrektor Biblioteki Głównej ZUT w Szczecinie Anna Grzelak-Rozenberg podkreśliła wagę i różnorodność zadań jakie spoczywają na bibliotece, która sprawuje nadzór nad sprawnym przepływem informacji w środowisku naukowym. Biblioteka, to nadal jedno z nielicznych miejsc, gdzie możemy uzyskać bezpłatnie informacje wiarygodne i wysokiej jakości. Nowoczesne usługi biblioteczne pozwalają w coraz szerszym stopniu spełniać oczekiwania użytkowników tych placówek.

Anna Gryta

WIĘCEJ INFORMACJI:

[PROGRAM KONFERENCJI - pobierz >>] (format:  pdf, rozmiar:  703 kB)

[GALERIA ZDJĘĆ - pokaż >>]

[ZBC POMERANIA - Rola biblioteki akademickiej w rozwoju komunikacji naukowej : konferencja naukowa Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, 11-12 czerwca 2015 - pokaż >>]