Zapraszamy na Open Access Week Szczecin 2024 09.10.2024 09:57

Zapraszamy na Open Access Week Szczecin 2024, który odbędzie się w dniach 21-27 października 2024 r. pod hasłem „Społeczność ponad komercjalizacją” (Community over Commercialization). Po raz pierwszy, jako #OtwartySzczecin regionalne uczelnie organizują wspólne obchody Międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu.  Podczas wydarzenia oferujemy bogaty program prelekcji, warsztatów i dyskusji, w którym głównym celem jest promowanie otwartości w nauce oraz integracji środowiska akademickiego.

Harmonogram wydarzeń:

• 21.10 - Uniwersytet Szczeciński
  • 22.10 - Politechnika Morska,
  • 23.10 i 25.10 - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,
  • 24.10 - Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie,

Szczegółowy plan dostępny jest na stronie: otwartyszczecin.usz.edu.pl

PROGRAM #OtwartySzczecin - dni ZUT

23.10.2024 (środa)
Biblioteka Główna ZUT w Szczecinie (ul. Ku Słońcu 140)

Kontakt: oin@zut.edu.pl, tel. 91 449-42-28

• 10:00-11:00 Sztuka saponifikacji w akcji (Czytelnia): dr hab. inż. Marta Piątek-Hnat, mgr Anna Narloch, mgr Justyna Skrodzka, mgr Alicja Klich, mgr Natalia de Silva, mgr inż. Patrycja Nita

Podczas warsztatów uczestnicy własnoręcznie wykonają pachnące mydełka glicerynowe w kolorze białym i pomarańczowym, które symbolizują Open Access. Mydełka z logo OA będą stanowić oryginalny prezent dla naukowca lub bliskiej osoby.
Link do rejestracji: Sztuka saponifikacji w akcji

• 10:00-11:00 Podróż w wirtualną rzeczywistość – prezentacja symulatora VR (Galeria Suplement).
  • 11:00-13:00 Dyżur ekspercki (sala komputerowa 01) Podczas którego będzie można uzyskać informację nt. Otwartej Nauki, Repozytorium ZUT, Repozytorium MOST Danych dr hab. inż. Marta Piątek-Hnat, mgr Anna Narloch, mgr Justyna Skrodzka, mgr Alicja Klich.
  • 10:50-11:00 prof. dr hab. inż. Karol Fijałkowski, Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej ZUT: Powitanie uczestników (sala wykładowa 02).
  • 11:00-11:10 dr hab. inż. Marta Piątek-Hnat: Repozytorium ZUT– nauka dostępna dla wszystkich (sala wykładowa 02).
  • 11:15-11:55 dr hab. inż. Przemysław Korytkowski, prof. ZUT: Plan S – rewolucja w akademickim publikowaniu (sala wykładowa 02).

Ogłoszona w 2018 roku inicjatywa „Plan S” zakłada rewolucyjną zmianę modelu dostępu do publikacji naukowych. „Plan S” w swoich założeniach zdecydowanie przyśpiesza, postulowane od wielu lat, przejście od dotychczas dominującego modelu subskrypcyjnego do modelu bazującego na otwartym dostępie do publikacji. W wystąpieniu zostaną przedstawione wyzwania związane z wdrożeniem „Planu S” oraz konieczność właściwego doboru kanałów publikacyjnych przez grantobiorców Narodowego Centrum Nauki i Horyzontu Europa.

• 12:00-12:15 Loteria fantowa – losowanie gadżetów Uczelni oraz biletów do kina Helios.
  • 12:20-12:30 dr hab. inż. Marta Piątek-Hnat: MOST Danych – otwartość ponad komercjalizacją (sala wykładowa 02).
  • 12:35-13:15 prof. dr hab. inż. Ireneusz Ochmian: Aromatyczna Podróż – Sekrety Zapachów w Kielichu (sala wykładowa 02) .

Podczas spotkania przeniesiemy się w świat bogatych aromatów zamkniętych w winie, odkrywając tajemnice bukietów zapachowych oraz wpływ zmian klimatycznych na ich charakter. Dowiesz się, jak różnorodność szczepów winorośli oraz zmieniające się warunki klimatyczne kształtują niepowtarzalne nuty zapachowe – od subtelnych kwiatowych akcentów po intensywne owoce. Ponadto omówiona zostanie historia winiarstw w Polsce oraz perspektywy rozwoju tej branży, która może uczynić nasz kraj jednym z czołowych producentów wina w Europie.

• 13:20-15.00 Otwarty Szczecin pozdrawia – warsztaty tworzenia kartek (Czytelnia): dr hab. inż. Marta Piątek-Hnat, mgr Anna Narloch, mgr Justyna Skrodzka, mgr Alicja Klich, mgr Natalia de Silva, mgr inż. Patrycja Nita

W erze cyfryzacji tradycja wysyłania kartek zanika, jednak nie musi tak być. Podczas warsztatów uczestnicy przygotują kartki okolicznościowe pod hasłem „Otwarty Szczecin pozdrawia”, które zostaną wysłane do jednostek akademickich w Polsce zajmujących się Otwartą Nauką. Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Politechnika Morska oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny po raz pierwszy wspólnie celebrują Open Access Week 2024, dzieląc się tą inicjatywą z całym środowiskiem naukowym.
Link do rejestracji: Otwarty Szczecin pozdrawia

25.10.2024 (piątek)
Biblioteka Główna ZUT w Szczecinie (ul. Ku Słońcu 140)

• 9:00-10:00 Open for Research, czyli jak EBSCO wspiera otwartość, prowadząca: Urszula Nowicka | Trener EBSCO

Otwartość leży u podstaw tego, co czeka biblioteki: zapewnianie dostępu do wiarygodnych informacji, wspieranie interoperacyjności aplikacji, rozwój open access oraz wkład w przyszłość oprogramowania bibliotecznego typu open source. Podczas spotkania trener EBSCO zaprezentuje, w jaki sposób firma EBSCO wspiera otwartość oraz zapewnia bibliotekom większy wybór i lepsze usługi dla użytkowników. Porozmawiamy o ofercie czasopism open access w bazach EBSCO, budowie platformy usług bibliotecznych FOLIO, otwartej komunikacji i rozwoju otwartej infrastruktury.

Link do spotkania: EBSCO (identyfikator webinaru: 819 3980 5733, kod dostępu: EBSCO)

• 11:00-12:30 Wsparcie otwartości badań i nauki przy wykorzystaniu narzędzi i baz Clarivate (Czytelnia), prowadzący: Marcin Kapczyński, przedstawiciel Clarivate. Uczestnictwo w wykładzie zostanie potwierdzone certyfikatem.

Link do rejestracji: Clarivate

Zapraszamy!