Aktualności

Szkolenia EBSCO w czerwcu 28.05.2024 14:19

Zapraszamy na czerwcowe szkolenia EBSCO:

Podczas szkolenia przyjrzymy się  narzędziu do czytania popularnych magazynów i czasopism w wersji cyfrowej. Zaprezentujemy platformę Flipster pod kątem użytkownika, wyjaśnimy reguły dostępu do prenumeraty i podpowiemy, jak bibliotekarze mogą zapoznać się z ofertą najlepiej sprzedających się tytułów.

Podczas szkolenia zaprezentujemy eBook Manager. Ta nowa zakładka widoczna na stronie księgarni internetowej EBSCO pozwala zarządzać tytułami dostępnymi w bibliotece, w tym między innymi dostosować ustawienia pobierania e-książek przez użytkowników.

Podczas sesji dokonamy przeglądu baz EBSCO dostępnych w ramach tzw. licencji krajowej, z których mogą korzystać wszystkie uczelnie i instytucje badawcze w Polsce. Studenci i pracownicy uczelni mają dostęp do EBSCO Open Dissertations - międzynarodowej bazy prac dyplomowych i dysertacji oraz kilkunastu obszernych naukowych baz danych refundowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wchodzące w skład pakietu zasoby Academic Search Ultimate oraz Business Source Ultimate są jednymi z najczęściej wykorzystywanych przez wiodące ośrodki akademickie na całym świecie.

Tydzień z nowym interfejsem wyszukiwarki naukowej EDS

Podczas sesji dokonamy ogólnego przeglądu nowego interfejsu wyszukiwarki. Porównamy nowy interfejs w stosunku do klasycznej wersji. Na kilkunastu przykładach pokażemy jak działa wyszukiwarka, jak zbudowany jest nowy interfejs, w jaki sposób wyświetlane są wyniki wyszukiwań, jak doprecyzować wyszukiwanie wykorzystując dostępne ograniczniki.

Podczas szkolenia zaprezentowany zostanie interfejs nowej listy AZ. Przyjrzymy się jak wyszukiwać czasopisma i książki w zasobach biblioteki, jak korzystać z dostępnych ograniczników oraz sprawdzać dostępność tytułów.

Webinarium dedykowane dla bibliotekarzy administrujących platformami dostępu do zasobów elektronicznych EBSCO (wyszukiwarka naukowa EBSCO Discovery Service, bazy EBSCOhost). Podczas sesji będzie możliwość zapoznania się z nowymi opcjami konfiguracyjnymi, które zapewnia EBSCO Experience Manager. Zademonstrujemy, jak samodzielnie zmienić kolorystykę, logo i spersonalizować opcje wyszukiwania. Omówimy dostępne integracje i pokażemy, jak je skonfigurować. Wytłumaczymy, w jaki sposób zaktualizować dane widoczne na stronie "Znajdź moją instytucję" oraz jak dodać aliasy i akronimy w celu ułatwienia dostępu użytkownikom.

Praktyczna sesja dedykowana tworzeniu indywidualnego konta na nowej platformie EBSCOhost. Po sesji uczestnicy będą wiedzieli jak założyć darmowe konto na platformie i jakie korzyści z tego płyną. Pokażemy jak zapisywać wyszukiwania i wyniki, tworzyć projekty, wyświetlać historię wyszukiwania.

Concept Map zapewnia wizualne i interaktywne podejście do eksplorowania tematów za pomocą sztucznej inteligencji. Podstawowym celem Concept Map jest umożliwienie użytkownikom interaktywnego poznawania powiązanych definicji i zależności między koncepcjami terminów w celu tworzenia bardziej trafnych zapytań wyszukiwawczych. Dołącz do szkolenia, aby poznać więcej szczegółów i zobaczyć wykorzystanie Concept Map na żywo.

Interesujesz się muzyką jazzową lub rozwojem i ewolucją jazzu jako formy sztuki? Fascynuje cię wpływ jazzu na kulturowo-społeczny obraz Ameryki XX wieku? Dołącz do szkolenia i dowiedz się więcej na temat bazy RIPM Jazz Periodicals, która zawiera unikalną kolekcję rzadkich i znaczących czasopism jazzowych. Podczas spotkania przybliżymy również ofertę EBSCO w zakresie innych popularnych baz muzycznych.

Praktyczna sesja, podczas której przyjrzymy się opcjom wyszukiwania w bazach z rodziny MEDLINE: MEDLINE Ultimate, MEDLINE Complete oraz MEDLINE with Full Text. Opowiemy również o indeksie MEDLINE, który jest dostępny w licencji krajowej dla każdej instytucji naukowej w Polsce. Te bogate bibliograficzne i pełnotekstowe bazy artykułów z zakresu medycyny cechują się dedykowanymi opcjami wyszukiwania i zawężania wyników, które rzadko występują w przypadku innych popularnych baz EBSCO.

Praktyczne szkolenie, podczas którego uczestnicy dowiedzą się jak:
- korzystać z e-książek online
- pobierać e-książki w całości oraz we fragmentach
- korzystać z e-książek na smartfonach
- pobrać i autoryzować aplikację mobilną EBSCO Mobile

Dołącz do szkolenia i dowiedz się więcej na temat bazy Rehabilitation & Sports Medicine Source, która stanowi doskonałe źródło informacji z zakresu rehabilitacji i medycyny sportowej, w tym ortopedii, fizjologii, odżywiania, aktywności fizycznej czy fizykoterapię. Podczas spotkania poznamy zasób bazy oraz wykonamy kilka wyszukiwań na interfejsie EBSCOhost.

Sesje wydawców

Zapraszamy na bezpłatne webinarium od IEEE, które odbędzie się 11 czerwca o godzinie 18:00.

  • Szkolenie Oxford University Press "How to Publish with Oxford Journals"

Sesja 1: 11 czerwca, 11:30 - rejestracja
Sesja 2: 18 czerwca, 11:30 - rejestracja