2015
W czerwcu 2015 r. zorganizowano w Bibliotece Głównej konferencję naukową nt. „Rola biblioteki akademickiej w rozwoju komunikacji naukowej”. Towarzyszyła ona obchodom jubileuszu 60-lecia utworzenia Biblioteki Akademii Rolniczej w Szczecinie i Biblioteki Politechniki Szczecińskiej.
Uruchomiono nową salę do pracy grupowej.
Z dniem 1 października wszedł w życie nowy Regulamin korzystania ze zbiorów i usług Biblioteki Głównej ZUT.
Biblioteka Główna została włączona w prace polegające na wprowadzaniu do systemu POL-on informacji o publikacjach pracowników naukowych, w oparciu o prowadzoną od lat bazę PUBLI. Pierwszego transferu danych z systemu bibliotecznego do PBN dokonano 29.10.2015 r.
Uchwałą Senatu ZUT wprowadzono obowiązkowe szkolenia dla studentów w zakresie „Szkolenia bibliotecznego” oraz „Podstaw informacji naukowej” dla wszystkich wydziałów.
Modernizacji poddano biblioteki Wydziałów: Nauk o Żywności i Rybactwa, Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Ekonomicznego.
Biblioteka Główna uczestniczyła w organizacji Nocy Naukowców.
2016
W związku z wdrożeniem w Uczelni modułu Dorobek Naukowy w systemie Uczelnia XP Biblioteka Główna zaprzestała aktualizacji bazy PUBLI.
Biblioteka była organizatorem Naukowej Sesji Środowiskowej Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek i SBP: „E-zasoby- kierunki rozwoju”.
Ośrodek Informacji Patentowej i Normalizacyjnej otrzymał wyróżnienie z Urzędu Patentowego RP i uznany został za wiodący w Polsce pod względem wysokich standardów działalności.
Uruchomiono drugą salę do pracy grupowej.
Stronę internetową Biblioteki dostosowano do wymogów WCAG 2.0.
2017
W Bibliotece Głównej zorganizowano seminaria:
- „Otwarty dostęp w publikacjach – konieczność, czy wybór? Czas na zmiany” (wydarzenie regionalne we współpracy z RCIiTT, kwiecień);
- „Wypożyczalnie międzybiblioteczne – jaka przyszłość?” (wydarzenie ogólnopolskie, wrzesień).
Biblioteka otrzymała dotację z MNiSW w ramach projektu DUN (Działalność Upowszechniająca Naukę) na zadanie: Udostępnienie w NUKAT informacji o pracach doktorskich byłej Akademii Rolniczej w Szczecinie, Politechniki Szczecińskiej oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
W Wypożyczalni Biblioteki Głównej zainstalowano system klimatyzacji oraz dźwig do transportu książek.
Biblioteka Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt przeniosła się do nowego budynku. Wyremontowano czytelnię Budownictwa oraz Czytelnię Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej w budynku tzw. „Starej Chemii”. Koszty remontów zostały pokryte ze środków wydziałowych.
W wyniku konkursu, galeria mieszcząca się w budynku Biblioteki Głównej zyskała nazwę „Suplement”.
2018
Z początkiem 2018 roku rozpoczęto wprowadzanie publikacji pracowników do modułu „Publikacje” w systemie panel.zut.edu.pl.
Biblioteka Główna we współpracy z Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT zorganizowała w dniach 17-18 września 2018 r. seminarium na temat: „Otwarta nauka w pigułce” oraz warsztaty „Otwieranie danych badawczych”. Spotkania miały charakter regionalny.
W ramach propagowania idei otwartej nauki, na stronie domowej Biblioteki utworzono zakładkę „Open Access”.
Od 1 września nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Biblioteki Głównej . Kierownictwo objęła Anna Gryta, dotychczas pełniąca obowiązki z-cy dyrektora.
Wdrożono nową wersję systemu ALEPH v.22.
We wrześniu zakończone zostały prace remontowe polegające na adaptacji nowej powierzchni magazynowej, w której zamontowano regały jezdne.
Biblioteka włączyła się w organizację kolejnej edycji Nocy Naukowców. Odbył się cykl imprez w ramach „Dnia z Azją”.
Biblioteka Główna uczestniczy w realizacji zadań w projekcie POWR „ZUT 2.0 – Nowoczesny Zintegrowany Uniwersytet”.
2019
Od 1 lipca 2019 r. nastąpiła zmiana na stanowisku zastępcy dyrektora Biblioteki Głównej. Funkcję objęła mgr inż. Pola Żylińska dotychczas pełniąca obowiązki kierownika Oddziału Informatyzacji Biblioteki
Zarządzeniem Rektora ZUT nr 58 z dnia 25 września 2019 r. ukazał się nowy Regulamin korzystania ze zbiorów i usług Biblioteki Głównej ZUT w Szczecinie.
W dniu 14 października 2019 r. ukazało się Zarządzenie Rektora ZUT nr 77 dotyczące nadania Regulaminu organizacyjnego ZUT. Od tego dnia obowiązuje nowa struktura organizacyjna Biblioteki Głównej ZUT.
Z dniem 30 września 2019 r. na mocy Statutu ZUT Rada Biblioteczna przestała być organem opiniodawczym Rektora.
W czerwcu Biblioteka Główna ZUT była organizatorem Naukowej Sesji Środowiskowej Zachodniopomorskiego Porozumienia Biblioteki i SBP pod hasłem: „Biblioteka – nowe wyzwania”. Sesja połączona była z obchodami 10 – lecia działalności Biblioteki Głównej ZUT oraz pożegnaniem odchodzącej na emeryturę wieloletniej dyrektor tej biblioteki mgr Anny Grzelak-Rozenberg.
W Informatorium uruchomione zostały dwa stanowiska komputerowe przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Zostały one sfinansowane z funduszu dla osób niepełnosprawnych.
W wyniku kontroli zgodności baz lokalnych z katalogiem NUKAT, wykazano, że BG ZUT jest pod tym względem najlepsza w Polsce i wykazuje prawie 100% zgodności.
Od października użytkownicy z ZUT mają możliwość korzystania w Czytelni Głównej z dostępu do „ACADEMICA” – cyfrowej wypożyczalni książek i czasopism naukowych udostępnianych przez Bibliotekę Narodową.
Podczas kolejnej edycji Nocy Naukowców w Bibliotece Głównej zorganizowano drugą edycję „Dnia z Azją”.
W ramach projektu POWR „ZUT 2.0 – Nowoczesny Zintegrowany Uniwersytet” rozpoczęto prace nad uruchomieniem Repozytorium ZUT.
2020
We współpracy z RCIiTT zorganizowane zostało w dniu 28 lutego szkolenie: „Otwarte dane badawcze w projektach krajowych i europejskich”. Na stronie domowej Biblioteki Głównej utworzono zakładkę „Otwarte dane badawcze”.
W związku ze stanem epidemii zgodnie z Rozporządzeniami Rady Ministrów RP Biblioteka Główna ZUT w Szczecinie była niedostępna bezpośrednio dla użytkowników w dniach 17.03. – 4.06.2020 r. oraz od 10.11. – 04.12.2020 r. W tych dniach obsługa użytkowników odbywała się zdalnie za wyjątkiem pracowników naukowych, którzy po wcześniejszym umówieniu terminu mogli odebrać zamówione materiały.
Od 4 czerwca 2020 r. biblioteka wznowiła działalność w ograniczonym zakresie ściśle przestrzegając zaleceń sanitarnych. Skróceniu uległy godziny pracy agend udostępniania. Wprowadzono system rezerwacji książek w całej sieci bibliotecznej. Umożliwiono wypożyczenia zbiorów, z których dotychczas korzystać można było tylko na miejscu. Działalność wznowiła Wypożyczalnia, punkt informacji w Informatorium, Ośrodek Informacji Patentowej i Normalizacyjnej oraz biblioteki specjalistyczne, które podjęły pracę w systemie wypożyczalni. Niemożliwe było stacjonarne korzystanie z sieci czytelń.
W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa od listopada część pracowników biblioteki pracowała w systemie hybrydowym świadcząc pracę stacjonarną naprzemiennie ze zdalną.
Po raz kolejny, w wyniku kontroli zgodności baz lokalnych z katalogiem NUKAT, wykazano, że BG ZUT jest pod tym względem najlepsza w Polsce i wykazuje prawie 100% zgodności.
W związku z podziałem Wydziału Budownictwa i Architektury (WBiA) zmianie uległa struktura organizacyjna Biblioteki Głównej ZUT. W miejsce Biblioteki WBiA z dniem 1 września 2020 r. powstały Biblioteki: Wydziału Architektury oraz Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Z dniem 31 grudnia działalność zakończyła Biblioteka Studium Kultury.
Wdrożono Elektroniczną Legitymację Nauczyciela jako kartę biblioteczną w sieci BG ZUT.
W ramach realizacji zadanie w projekcie POWR „ZUT 4.0 – Kierunek: Przyszłość” zakupione zostało wyposażenie Laboratorium Technik Cyfrowych (LTC) składające się z 3 profesjonalnych skanerów z oprogramowaniem.
Przy LTC powstała dualna sala wykładowa przeznaczona do prowadzenia wykładów w formie tradycyjnej oraz ćwiczeń komputerowych. Wyposażenie sali sfinansowano z bilansu otwarcia Biblioteki Głównej.
W grudniu Senat ZUT przyjął uchwałę w sprawie likwidacji Biblioteki Studium Kultury.
2021
W maju wszyscy pracownicy biblioteki powrócili do pracy stacjonarnej.
Uruchomione zostało Repozytorium ZUT (oa.zut.edu.pl). Do końca roku umieszczono w nim 70 obiektów.
Od 21 czerwca umożliwiono stacjonarne korzystanie z czytelń.
W sierpniu zakończono montaż klimatyzacji w Informatorium.
Po raz kolejny, w wyniku kontroli zgodności baz lokalnych z katalogiem NUKAT, wykazano, że BG ZUT wykazuje 99,99% zgodności.
W listopadzie przeprowadzono audyt w Ośrodku Informacji Patentowej i Normalizacyjnej. W wyniku pozytywnej oceny Ośrodek uzyskał na kolejne 5 lat Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji.
2022
W styczniu udostępniono po remoncie Bibliotekę Wydziału Informatyki.
W lutym podpisana została umowa pomiędzy Politechniką Gdańską a ZUT w sprawie współpracy w ramach „Mostu Danych”. Na mocy porozumienia pracownicy naukowi ZUT będą mogli umieszczać zestawy danych badawczych w repozytorium „Most Danych”. Weryfikację opisów będą wykonywać pracownicy BG ZUT.
W lutym ukazał się pierwszy numer Newslettera Biblioteki Głównej ZUT.
W marcu we współpracy z Parlamentem Samorządu Studentów w Bibliotece Głównej przeprowadzono zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy.
W miesiącach IV – VI pracownice Biblioteki prowadziły zajęcia z Zarzadzania Informacją dl pracowników dydaktycznych ZUT w ramach realizacji projektu POWR „ZUT 4.0-Nowoczesny Zintegrowany Uniwersytet”
W kwietniu działalność wznowiła galeria SUPLEMENT. Grupa fotograficzna GF16x24 po długiej przerwie powróciła do galerii "Suplement" z wystawą "Barwy jesieni".
14 czerwca w Bibliotece Głównej odbyła się Gala sukcesów XIX edycji Akademii Przyszłości.
We wrześniu Repozytorium ZUT zostało zarejestrowane w ogólnopolskim agregatorze repozytoriów CEON oraz w międzynarodowym katalogu otwartych repozytoriów OpenDOAR.
Od października użytkownicy Biblioteki Głównej mogą korzystać z książkomatu. Umożliwia on zarówno odbiór jak i zwrot materiałów bibliotecznych.
W dniu 20 października w BG ZUT odbyło się robocze spotkanie dyrektorów bibliotek zrzeszonych w Zachodniopomorskim Porozumieniu Bibliotek. Podczas spotkania zademonstrowano uczestnikom działanie książkomatu BG ZUT.
Od 1 października zmianie uległ system udostępniania norm w Ośrodku Informacji Patentowej i Normalizacyjnej. Obecnie normy udostępniane są przez „Portal Wiedza” PKN.
21 października w Bibliotece Głównej odbyła się Inauguracja XX edycji Akademii Przyszłości.
W dniu 28 października odbył się pierwszy po pandemicznej przerwie wernisaż w galerii „Suplement”. Na wystawie zatytułowanej „Dwa Światy” swoje prace zaprezentowała dwójka artystów Dorota Karandyszowska oraz Jarosław Mielcarek.
16 listopada odbył się audyt Systemu Zarzadzania Bezpieczeństwem Informacji w Ośrodku Informacji Patentowej i Normalizacyjnej. Ośrodek uzyskał akredytację PKN na kolejny rok.
W listopadzie udostępniono w Czytelni BG dwa nowe stanowiska dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Środki na zakup sprzętu pochodziły z funduszu dla osób niepełnosprawnych.
W listopadzie udostępniono w dwóch bibliotekach specjalistycznych (Biblioteka Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Wydziału Architektury) mobilne drukarki Zeccer.
Od 1 grudnia w Bibliotece Głównej odbywają się szkolenia dla pracowników Uczelni dotyczące obsługi nowego programu do zarzadzania Uczelnią ERP.
1 grudnia odbył się kolejny wernisaż w galerii „Suplement”. Wystawa malarstwa, której autorką była Krystyna Sołoducha nosiła tytuł „Dobrzańskie Inspiracje”.
W grudniu prowadzona była zbiórka darów pod hasłem „Świąteczna paka dla zwierzaka” dla podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie.
2023
4 stycznia Biblioteka Główna ZUT w Szczecinie miała zaszczyt gościć przedstawicieli z Kenii w osobach: dr Wanyenda Chilimo (dyrektor biblioteki Uniwersytetu Technologicznego w Mombasie) oraz prof. Stephen Muoki (Uniwersytet Pwani w Kilifi). Odwiedzili oni Szczecin w ramach realizacji programu „Perspektywy transkulturowe w sztuce i edukacji artystycznej (TPAAE)” realizowanego przez Akademię Sztuki w Szczecinie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie.
13 stycznia odbył się wernisaż wystawy malarstwa pt. "Nieulotne chwile" artystów zrzeszonych w Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Szczecinie
22 marca odbyło się w Bibliotece Głównej stacjonarne szkolenie z bazy Web of Science poprowadzone przez przedstawiciela firmy Clarivate p. Marcina Kapczyńskiego.
W lutym i marcu Fotoklub „Zamek” prezentował w galerii Suplement wystawę fotografii zatytułowaną „Po tej stronie światła”.
W kwietniu i maju w galerii Suplement prezentowano prace Grupy Fotograficznej GF16x24 Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie. Wystawa nosiła tytuł ,,Kwiaty polne’’ . W tym samym czasie w gablotach prezentowano prace rękodzielnicze bibliotekarek. Ekspozycja nosiła tytuł „A po pracy jesteśmy artystkami”.
13 kwietnia ponownie gościliśmy przedstawiciela Uniwersytetu Pwani w Kilifi (Kenia) pana Michaela Maua – bibliotekarza.
19 kwietnia decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Główna ZUT została włączona do Ogólnokrajowej Sieci Bibliotecznej.
25 kwietnia podczas otwartego szkolenia dla wnioskodawców i osób realizujących projekty badawcze w ramach konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki, BG zorganizowała punkt informacyjny. W punkcie można było uzyskać informacje m.in. o:
- Repozytorium ZUT (https://oa.zut.edu.pl)
- Repozytorium Danych Badawczych - MOST Danych (https://mostwiedzy.pl)
- Sekcji ds. Otwartej Nauki.
24 maja w galerii „Suplement” odbył się wernisaż wystawy fotografii Danuty Borek „Tak blisko, tak daleko…”
21 czerwca ponownie gościliśmy Akademię Przyszłości. Tym razem w Bibliotece Głównej ZUT odbyła się Gala XX edycji AP.
28 czerwca w Bibliotece Głównej gościli przedstawiciele Uniwersytetu Technicznego w Mombasie (Kenia) w osobach: dr Wanyenda Chilimo (dyrektor Biblioteki w TUM) oraz Michael Sualo (Sekretarz odpowiedzialny za badania partnerskie, innowacje i zarządzanie własnością intelektualną w TUM). W spotkaniu uczestniczyła również p. Justyna Zatorska, rzecznik patentowy z Działu Wynalazczości i Ochrony Patentowej ZUT.
Od 13 lipca działa w budynku biblioteki Centrum Rekrutacji ZUT.
Od 1 września Ośrodek Informacji Patentowej i Normalizacyjnej został przeniesiony do sali nr 26.
27 września w galerii Suplement odbył się finisaż wystawy malarstwa Zofii Hinc-Wojtysiak. Wystawie towarzyszyła też ekspozycja prac syna artystki – Marka. Prace wykonano techniką enkaustyki.
12 października odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Wspomnienia, marzenia…” autorstwa Krystyny Kowalewskiej.
W dniach 21-22 października odbył się w Bibliotece Głównej cykl imprez w ramach festiwalu komiksu i popkultury BETON.
26 października w ramach wizyty studyjnej gościliśmy w Bibliotece Głównej delegację z Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Również 26 października w BG odbyła się inauguracja XXI edycji Akademii Przyszłości.
W dniu 15 listopada odbył się audyt Systemu Zarzadzania Bezpieczeństwem Informacji w Ośrodku Informacji Patentowej i Normalizacyjnej. Ośrodek uzyskał akredytację PKN na kolejny rok.
3 grudnia odbyło się w Bibliotece Głównej pierwsze spotkanie z planszówkami zorganizowane przez Stowarzyszenie Społeczna Przestrzeń pod nazwą Let’s meet.
5 grudnia w galerii „Suplement” odbył się wernisaż wystawy prac Andrzeja Buko zatytułowanej „Moja twórczość”.
2024
10 stycznia odbyła się na Wydziale Informatyki pierwsza z akcji promujących Otwartą Naukę.
31 stycznia odbyła się finisaż wystawy prac Andrzeja Buko.
3 lutego inauguracja nowej edycji „Let’s meet” spotkanie z planszówkami. Organizator: ”Stowarzyszenie Społeczna Przestrzeń”.
5 lutego w Bibliotece Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się spotkanie dyrektorów bibliotek zrzeszonych w Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Bibliotek.
7 lutego odbył się wernisaż wystawy „Nasze przestrzenie” Elżbiety Kugler, prezentującej swoje malarstwo i rękodzieło oraz Bożeny Wydziałkiewicz, która swoje emocje wyraża w poezji.
23 lutego odbyło się coroczne, tym razem stacjonarne, spotkanie zespołu BG.
7 marca w Bibliotece Politechniki Morskiej w Szczecinie odbyło się spotkanie dyrektorów bibliotek zrzeszonych w Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Bibliotek.
14 marca w Czytelni BG odbyły się warsztaty z decoupage prowadzone przez p. Elżbietę Kugler
17 marca odbył się cykl imprez (wykłady, warsztaty, pokazy) zorganizowany przez Fundację Morze Kultury pod nazwą „Przystań Poczucie”.
21 kwietnia w galerii „Suplement” w ramach Festiwalu Tkaniny odbył się wernisaż ogólnopolskie wystawy miniatur tkackich pt. „Ślad pamięci” Mini Textile Art.
23 kwietnia w Czytelni BG odbyło się stacjonarne szkolenie firmy EBSCO.
Kolejne spotkania z planszówkami Let’s meet odbyły się: 2 marca, 6 kwietnia, 11 maja i 8 czerwca.
Od stycznia do maja na wszystkich wydziałach ZUT koordynator ds. Otwartego Dostępu oraz pracownice Oddziału Informacji Naukowej i Patentowej przeprowadziły akacje promujące Otwartą Naukę.
W maju tradycyjnie odbył się cykl imprez z okazji Tygodnia Bibliotek.
13 czerwca w BG odbyła się Gala sukcesów Akademii Przyszłości.
W dniach 21- 25 października odbył się cykl imprez z okazji Tygodnia Otwartego Dostępu pod nazwą „Otwarty Szczecin”. Biblioteka Główna ZUT była wraz z Bibliotekami: Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Morskiej współorganizatorem wydarzenia.
W dniu 28 listopada w BG ZUT odbyła się cykliczna Konferencja Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek pt. Stan i perspektywy rozwoju bibliotek zachodniopomorskich – 20 lat później.
6 grudnia w galerii „Suplement” odbył się wernisaż wystawy zbiorowej artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Artystycznym Integracji Europejskiej (SAIE). Wystawa nosiła tytuł” Podróż do świata wyobraźni”.