Wydawcy otwierają swoje zasoby

W związku z pandemią COVID-19 wielu wydawców znosi ograniczenia w dostępie do swoich zasobów. Informacje o kolejnych wydawcach decydujących się na takie rozwiązanie oraz o innych polecanych otwartych zasobach będą uzupełniane na bieżąco.

  • Serwis EBIB przypomina o serwisach otwartych podręczników akademickich
  • Inicjatywa Wellcome Trust otwartego udostępniania wyników badań, do którego przystąpiło już ponad 100 instytucji z całego świata: uniwersytetów, organizacji prowadzących i finansujących badania naukowe oraz wydawców czasopism naukowych.
  • Informacje dotyczące bazy Knovel
    Portal poświęcony reagowaniu i planowaniu w sytuacji kryzysu/Covid19
    Dział inżynieryjny Elsevier’a przygotował portal: link do portalu.
    Znajdziecie tam Państwo wiele przydatnych informacji z linkami do udostępnionych w związku z pandemią nieodpłatnie przez niektórych wydawców publikacji. Knovel udostępnił nowe narzędzie interaktywne Knovel Steam Calculators, stanowiące implementację   Industrial Formulation 1997 for the Thermodynamic Properties of Water and Steam (IAPWS-IF97 zgodnie z normami International Association for the Properties of Water and Steam, przydatne dla osób zajmujących się wytwarzaniem mocy. https://app.knovel.com/sc/
  • Emerald Insight -  informacje na temat dostępu do platformy poza witryną. Dostępne są następujące opcje uwierzytelniania dla dostępu poza witryną:
    Dostęp do serwera proxy
    Dostęp Shibboleth / OpenAthens
    Numery dostępu: Organization Access Numbers
    Adres URL
    Szczegółowe informacje na temat dostępu do treści Emerald, można uzyskać na portalu obsługi klienta. Można również skontaktować się z działem support@emerald.com w przypadku jakichkolwiek pytań związanych z dostępem.
    Poza tym wydawca poleca także swoje poradniki, również w języku polskim.
  • EBSCO udostępnia bezpłatnie coraz więcej zasobów i rozszerza dostęp do swoich treści i treści swoich partnerów pomocne w czasie pandemii COVID-19
  •  Zapraszamy do zapoznania się z nową stroną WBN o kontach użytkowników, które pozwalają na dostęp zdalny do zasobów spoza sieci akademickiej do zasobów na serwerach wydawców i nie wymagają mechanizmów typu vpn, proxy, han lub logowania federacyjnego:
    https://wbn.icm.edu.pl/konta-osobiste-uzytkownikow/. Na stronie zgromadzone są na razie informacje dotyczące licencji
    krajowych, ale w najbliższych dniach będą tam sukcesywnie dodawane informacje o licencjach konsorcyjnych.
  • ProQuest  ogłosił uruchomienie bazy danych Coronavirus Research w odpowiedzi na szybko rosnące zapotrzebowanie
    na autorytatywne treści związane z nowym koronawirusem (COVID-19). Nowy interdyscyplinarny zasób umożliwia badaczom
    wyszukiwanie i odkrywanie pełnotekstowych artykułów, rozpraw i innych treści od kluczowych wydawców w jednym miejscu.
    Baza danych została automatycznie włączona bezpłatnie dla wszystkich klientów platformy ProQuest
  • Elsevier przygotował instrukcję uzyskania dostępu zdalnego do swoich platform: Instrukcja – dostęp zdalny. Instrukcja obejmuje trzy sposoby autoryzacji zdalnej użytkowników: poprzez Shibboleth lub OpenAthens; potwierdzenie domeny adresu email; poprzez instytucjonalny VPN lub serwery proxy. Wydawnictwo utworzyło także Centrum informacji o COVID-19 , w którym gromadzi i udostępnia informacje na temat wirusa, w nadziei że ułatwi to walkę z nim oraz pomoże lekarzom w lepszej opiece medycznej nad chorymi. Aktualnie w tym centrum zgromadzono już około 20 tysięcy artykułów oraz książek poświęconych badaniom nad koronawirusami, w tym nad COVID-19.