Polsko-niemieckie spotkanie bibliotekarzy w Szczecinie

W dn. 20-21 września 2012 r. odbyła się w Szczecinie międzynarodowa konferencja nt.: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania funkcjonowania bibliotek pogranicza polsko-niemieckiego”. W konferencji udział wzięli przedstawiciele bibliotek niemieckich Landu Meklemburgii i Pomorza Przedniego z Neubrandenburga, Rostocku, Wismaru, Greifswaldu, Schwerina oraz z Basthorst. Stronę polską reprezentowali dyrektorzy Bibliotek tworzących Zachodniopomorskie Porozumienie Bibliotek ZPB – organizatora konferencji – ze  Szczecina, Koszalina i Kołobrzegu. Patronat honorowy nad konferencją objął JM Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego – prof. dr hab. Edward Włodarczyk.

Dwudniowa konferencja rozpoczęła się w Sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego przy Al. Papieża Jana Pawła II powitaniem gości przez Prorektora ds. Kształcenia – prof. dr hab. Jacka Styszyńskiego oraz Dyrektora Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Radosława Gazińskiego. Następnie wygłoszone zostały dwa referaty. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie – Krzysztof Marcinowski przedstawił „Problemy funkcjonowania bibliotek publicznych w dużych miastach w Polsce na przykładzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie”, zaś Uta Mach ze Stadtbibliothek Wismar zaprezentowała temat: „Funkcjonowanie bibliotek publicznych Landu Meklemburgii i Pomorza Przedniego”. Po krótkiej dyskusji koordynator Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek – dyrektor Biblioteki Głównej Akademii Morskiej w Szczecinie – Elżbieta Edelman nakreśliła kierunki dalszej współpracy bibliotek niemieckich i polskich. Będą to m.in.: wymiana personalna bibliotekarzy, współtworzenie „Bibliotekarza Zachodniopomorskiego” przez bibliotekarzy niemieckich, cykliczne konferencje tematyczne, organizowanie wspólnych wystaw, współpraca bibliotek w zakresie metod opracowywania standardów funkcjonowania bibliotek.

Na zakończenie obrad w pierwszym dniu, goście mieli okazję zwiedzić Książnicę Pomorską oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie gdzie wieczorem odbyło się spotkanie towarzyskie.

W drugim dniu obrad uczestnicy konferencji spotkali się w Bibliotece Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przy ul. Ku Słońcu 140, gdzie powitała Ich dyrektor Anna Grzelak-Rozenberg. Po zwiedzeniu nowego gmachu – wysłuchano kolejnych dwóch referatów. Dr Anna Łozowska z Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przedstawiła temat: „Funkcjonowanie bibliotek naukowych w Polsce”, zaś Robert Zepf - dyrektor Universitätsbibliothek z Rostocku omówił „Sytuację bibliotek naukowych w Meklembergii i Pomorzu Przednim”. Krótka dyskusja zakończyła drugi dzień obrad.

Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mieszka I 102.

Następnie goście udali się do Biblioteki Głównej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczącej się w nowym budynku przy ul. Powstańców Wlkp. 20. Tutaj powitała gości dyrektor Dagmara Budek, prezentując gościom swoją Bibliotekę.

Po zwiedzeniu biblioteki, zakończył się pobyt gości z Niemiec.

tekst:: Anna Grzelak-Rozenberg