Aktualności

Wystawa malarstwa Zofii Hintz-Wojtysiak i Marka Wojtysiaka 04.09.2023 12:16

Zapraszamy na 10, jubileuszową wystawę indywidualną Zofii Hintz-Wojtysiak, którą można obejrzeć w Galerii Suplement.

Zofia Hintz-Wojtysiak 

Szczecinianka od 1958 roku. Absolwentka technikum odzieżowego. Jej niezrealizowanym marzeniem była kostiumologia. Pracowała w żłobku, gdzie realizowała swoje artystyczne pasje, ozdabiając jego wnętrze, co zaowocowało pierwszą nagrodą na najpiękniejszą tego typu placówkę w Szczecinie. Choroba zmusiła Ją do rezygnacji z pracy i przejścia na rentę.

Sztuka okazała się remedium na problemy zdrowotne – zakupienie przez męża sztalugi i innych materiałów malarskich było strzałem w dziesiątkę. Twórczość na tyle poprawiła stan zdrowia Zofii Wojtysiak, że w 2006, za namową koleżanki, stała się członkinią Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, gdzie szybko zdobyła sobie zaufanie środowiska. Świadczy o tym fakt, że po sześciu latach powierzono Jej funkcję skarbniczki ZSTK, a następnie, w 2014 roku, organizację wystaw. Zofia Wojtysiak okazała się być na tyle sprawną organizatorką, że członkowie ZSTK wybrali Ją w 2016 na swoją Prezeskę. Funkcję tę Pani Zofia pełni do dziś. Jest również członkinią Szczecińskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich „Pod Masztami”.
Uczestniczyła we wszystkich wystawach zbiorowych ZSTK. Swą twórczość prezentowała także na wystawach indywidualnych, z których obecna jest 10 - jubileuszową. Artystka posługuje się różnymi technikami: olejem, akrylem, akwarelą oraz rysunkiem.

Zamiłowanie do twórczości przekazała synowi, Markowi, którego obrazy towarzyszą wystawie Mamy. Pan Marek specjalizuje się w technice enkaustyki - polegającej na stosowaniu farb w spoiwie z wosku pszczelego, czasem z dodatkiem olejów schnących dla zwiększenia płynności farby. Farby nakładane są na podłoże w stanie płynnym, za pomocą podgrzewanych metalowych łopatek. Jego twórczość zyskała uznanie, o czym świadczyć może fakt, iż został laureatem tegorocznego Festiwalu Talentów Fundacji MOŻESZ i wraz z innymi nagrodzonymi prezentował swe malarstwo na pofestiwalowej wystawie w PROMEDIA. Podobnie jak Pani Zofia, Pan Marek jest członkiem Szczecińskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich „Pod Masztami”. Wspólnie uczestniczą w plenerach i wystawach tej grupy.