Aktualności

Światowa baza patentowa ESPACENET w zasobach przeglądanych przez Multiwyszukiwarkę 04.10.2023 07:37

Multiwyszukiwarka umożliwia przeglądanie bazy patentów prowadzonej przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Z poziomu narzędzia można zapoznać się z informacjami bibliograficzno-abstraktowymi na temat patentu. Dostępny jest także prowadzący bezpośrednio do jego pełnej treści link.  

By przejrzeć bazę za pośrednictwem Multiwyszukiwarki należy wykonać następujące kroki:

1. Otwórz Multiwyszukiwarkę – jeżeli korzystasz z komputera spoza Uczelnianej Sieci Komputerowej połącz go z VPN ZUT bądź wyślij wiadomość z prośbą o login i hasło na adres oin@zut.edu.pl. Wykorzystaj do tego celu maila z domeną ZUT.

2. Wybierz opcję wyszukiwanie zaawansowane.

3. W lewym dolnym rogu strony znajdziesz filtr Available in Library Collection– powinien być wyłączony.

4. Wpisz w okno wyszukiwawcze krótką frazę i zaakceptuj swój wybór poleceniem Szukaj.

Opcjonalnie możesz zawęzić  wyszukiwanie do określonych pól z wyjątkiem opcji: SU, SO, IS i IB. Nie wszystkie rekordy zawierają także abstrakty.

5. W panelu filtrującym wyniki (znajdziesz go po lewej stronie okna wyszukiwarki) znajdź sekcję Źródła i wybierz filtr patenty.

6. Jeżeli chcesz zawęzić wyszukiwanie wyłącznie do bazy prowadzonej przez EPO odszukaj w panelu filtrującym sekcję Dostawca i wybierz filtr EPO Worldwide Bibliographic.

Nie wszystkie dostępne w ww. panelu filtry znajdą w przypadku bazy ESPACENET zastosowanie. Z tego powodu bardzo ważne jest rozpoczęcie wyszukiwania od wprowadzenia wyżej wymienionych filtrów.