Książkomat 12.09.2022 10:29

Pierwszy Książkomat w Szczecinie!

Przy wejściu głównym do Biblioteki Głównej ZUT w Szczecinie (ul. Ku Słońcu 140) został zainstalowany pierwszy książkomat w Szczecinie. Obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna i podobna do działania popularnych paczkomatów.

Co wyróżnia nasz książkomat? Jest to samoobsługowe urządzenie służące zarówno do odbioru, jak i zwrotu materiałów bibliotecznych zamówionych w Czytelni i Wypożyczalni Biblioteki Głównej ZUT w Szczecinie. Książkomat jest czynny całą dobę 24/7, wyposażony w 42 skrytki a użytkownik już nie jest zależny od godzin otwarcia Biblioteki. W czasie pandemii tego typu urządzenie zwiększa poczucie bezpieczeństwa pracowników i użytkowników Biblioteki poprzez obsługę bezosobową.

Jak wygląda proces zamawiania materiałów? Czytelnik składa zamówienie w internetowym katalogu bibliotecznym lub poprzez kontakt z bibliotekarzem, ze wskazaniem miejsca odbioru ‘Książkomat’. Zamówione materiały oczekują na użytkownika dwa dni robocze od momentu wysłania elektronicznego powiadomienia. Zwrot materiałów zarejestrowany przez książkomat będzie widoczny na koncie czytelnika po uprzednim opróżnieniu zawartości skrytki i weryfikacji przez pracownika Biblioteki - najpóźniej w kolejnym dniu roboczym.

Do odbioru zamówionych materiałów konieczne jest posiadanie elektronicznej legitymacji studenta, doktoranta, nauczyciela lub tradycyjnej karty bibliotecznej oraz aktywne konto w systemie bibliotecznym. Szczegółowe informacje wraz z instrukcją korzystania z książkomatu znajdują się na stronie Książkomat

W ZUT szczególnie dbamy o osoby z niepełnosprawnościami. Z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich urządzenie zostało wyposażone w obniżony monitor. W procesie zamawiania materiałów w katalogu, użytkownik z niepełnosprawnościami może wskazać tzw. niską skrytkę, co znacznie ułatwi ich odbiór. Dodatkowo interfejs książkomatu posiada rozbudowane funkcje pod kątem osób słabowidzących oraz studentów z zagranicy. Urządzenie posiada aż cztery wersje językowe interfejsu użytkownika, w tym ukraińską.

Wielu studentów jest mocno zapracowanych, zabieganych i nie mają możliwości skorzystania z fizycznych zasobów biblioteki w godzinach jej funkcjonowania. Jest to główna grupa docelowa dla której powstał książkomat.

Obecnie urządzenie znajduje się w fazie testów. Pełną obsługę użytkowników planujemy rozpocząć od 1 października 2022 r. Pierwsi użytkownicy otrzymają niespodziankę do zamówionych materiałów. Zapraszamy do korzystania!
Książkomat w mediach: