Wizyty gości z Kenii

4 stycznia 2023 roku Biblioteka Główna ZUT w Szczecinie miała zaszczyt gościć przemiłych przedstawicieli z Kenii w osobach dr Wanyendy Chilimo (dyrektor biblioteki Uniwersytetu Technologicznego w Mombasie) i prof. Stephena Muoki (Uniwersytet Pwani w Kilifi).
Naszych gości serdecznie przywitał prorektor ds. nauki Jacek Przepiórski. Podczas wizyty dr Wanyenda Chilimo wygłosiła wykład na temat rozwoju otwartej nauki i bibliotek cyfrowych w Kenii. Pracownicy BG ZUT zapoznali gości z działalnością wszystkich oddziałów naszej Biblioteki. Duże zainteresowanie wzbudził Ośrodek Informacji Patentowej i Normalizacyjnej oraz Pracownia Zasobów Cyfrowych. Zaprezentowana została digitalizacja dzieł archiwalnych dotyczących fauny Mozambiku z 1852 r.  Na koniec nasi goście odwiedzili Bibliotekę Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, gdzie pani Joanna Rudna m.in. przygotowała kulinarną niespodziankę w postaci jadalnej flagi Keni.

Prezentacja dr Wanyendy Chilimo (format:  pptx, rozmiar:  1,18 MB)

13 kwietnia Biblioteka Główna miała okazję gościć kolejnego gościa z Afryki w ramach programu „Perspektywy transkulturowe w sztuce i edukacji artystycznej (TPAAE)” realizowanego przez Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie. Tym razem swoją obecnością zaszczycił Bibliotekę Pan Michael Maua z Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Pwani w Kilifi.  Jest bibliotekarzem odpowiedzialnym za zasoby cyfrowe oraz koordynatorem instytucjonalnego systemu zarządzania wiedzą.
Jego zainteresowania koncentrują się na systemach bibliotecznych typu open source i umiejętnościach informacyjnych. W swoich badaniach zajmuje się  alfabetyzacją wizualną na uczelniach w Afryce. Jest związany z krajowymi i międzynarodowymi projektami badawczymi mającymi na celu szkolenie, budowanie świadomości i badanie kwestii związanych z prawami autorskimi, umiejętnościami wizualnymi i systemami open source w instytucjach akademickich w Afryce. Gość miał okazję zwiedzić wszystkie agendy Biblioteki Głównej oraz Bibliotekę Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Wizyty gości z kenijskich uczelni w Bibliotece Głównej ZUT w Szczecinie stają się cyklicznym punktem ich pobytu w naszym mieście i być może będą stanowiły podstawę do głębszej współpracy pomiędzy bibliotekarzami z Kenii z Biblioteką naszej Uczelni.