Training the trainers in Information Literacy

„Training the Trainers in Information Literacy”

W dniach 28 – 29.09.2011r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyły się , po raz pierwszy w Polsce, warsztaty dla bibliotekarzy z bibliotek naukowych, poświęcone zagadnieniu Information Literacy (IL). Zostały one zorganizowane przez Komisję ds. Edukacji Informacyjnej (KEI) Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Koło SBP przy Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sekcję ds. Information Literacy w International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA). Szkolenie dofinansował Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Odbywało się ono w języku angielskim, gdyż główną referentką była Przewodnicząca Sekcji ds. Information Literacy IFLA – dr Maria-Carme Torras Calvo – dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Bergen (Norwegia). Warsztaty prowadziły przedstawicielki  KEI- Ewa Rozkosz i Zuza Wiorogórska. Z naszej biblioteki w warsztatach uczestniczyła mgr inż. Anna Gryta z Biblioteki Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT, która przygotowała niniejszą notatkę.

Polskim odpowiednikiem Information Literacy przyjętym oficjalnie przez KEI są stosowane wymiennie edukacja informacyjna, bądź kompetencje informacyjne. Oznaczają one zespół umiejętności polegających na: sformułowaniu zapytania informacyjnego, lokalizacji poszukiwanej informacji, jej ocenie i etycznym wykorzystaniu. Biblioteki naukowe współpracując z pracownikami uczelni powinny przygotowywać użytkowników do samodzielnego pozyskiwania informacji. Posiadanie umiejętności informacyjnych jest jednym z warunków budowy społeczeństwa informacyjnego.

Podczas warsztatów dyskutowano na temat edukacji informacyjnej w szkolnictwie wyższym oraz o tym, jak tworzyć i wdrażać programy edukacji informacyjnej na I, II i III poziomie studiów.

Owocem pracy uczestników spotkania są projekty kursów IL, które zamieszczone zostaną na stronie KEI (http://sbp.pl/sbp/komisje_sekcje_zespoly/komisja_ds_edukacji_informacyjnej/aktualnosci).