Ślad pamięci

Grupa MiniTextileArt  prezentująca miniatury tkackie, powstała z inicjatywy Bożeny Kuzio-Bilskiej i Joanny Lohn-Zając, artystek zajmujących się tkaniną artystyczną, związanych z Sekcją Tkaniny przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków. Grupa istnieje od 2020 roku. Swoje miniatury artyści prezentowali na 11 wystawach: w Galerii DAP OW ZPAP, Metamorfozy, Abakus w Warszawie, Muzeum Fabryki w Łodzi, dwa razy w Galerii Tkackiej „Na Jatkach” we Wrocławiu, Muzeum Historycznym Skierniewic, MCSW ”Elektrownia” w Radomiu, w Galerii „Krótko i węzłowato" Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Tytuł „Ślad pamięci”  zaczerpnięty został z rozważań neurobiologów na temat fizycznych  zmian w mózgu odpowiadających za określone wspomnienie. Ludzki mózg ma blisko sto miliardów neuronów i zdolność do przechowania petabajta informacji. Każde wspomnienie zostawia w mózgu ślad, odciska się na setkach komórek nerwowych, powodując w nich fizyczne zmiany. To engram czyli ślad pamięciowy.

Miniatura tkacka jest niewielką formą tkaniny artystycznej mieszczącą się w formacie 20×20 cm. Jest ona ważnym elementem w twórczości artystów sztuki włókna. Podobnie jak tkaniny dużego formatu miniatury mogą powstawać na krośnie, lub wykorzystując włókno jako surowiec wpisywać się w istotę miniatury tkackiej. Mały format prac pozwala twórcy na eksperymenty w zakresie zastosowania różnorodnych technik plastycznych i użycia nietypowych surowców. Obok tradycyjnych materiałów jak wełna, len, jedwab, stosuje się włókna sztuczne, papier, masy plastyczne, skórę, rośliny i wiele innych surowców inspirujących artystów. Powstają dzieła tkane, plecione, zszywane, klejone, zestawiane z kilku odrębnych elementów, płaskie i trójwymiarowe.

  Obecna prezentacja MiniTextileArt na Festiwalu Tkaniny w Szczecinie dzięki zaproszeniu przez kuratorkę Festiwalu Aleksandrę Gisges-Dalecką przybliży współczesne spojrzenie na szeroko pojętą miniaturową sztukę włókna. Artyści skupieni wokół Sekcji Tkaniny Okręgu Warszawskiego ZPAP wraz z wybranymi artystkami ze Szczecina, odnosząc się do tematu wystawy „Ślad pamięci” zaprosili nas do swojego wewnętrznego świata wrażliwości. Zachwyćmy się różnorodnością form, użytych materiałów i bogactwem technik maleńkich tkanin artystycznych.

                                                                                                                                   Bożena Kuzio-Bilska - kuratorka wystawy                                                             

Informacje o MiniTextileArt można znaleźć na stronach:

https://www.facebook.com/MiniTextileArt

https://www.instagram.com/minitextileart/