Noc Naukowców - sobota 28.09.19

Plan Dnia z Azją 2  - plik do pobrania

Pokaz sztuk walki - karate

Rodzaj wydarzenia: pokaz
Miejsce: Czytelnia Główna
Godzina: 11.00 - 11.30

Odbiorca: bez ograniczeń
Opis: Czym jest karate? Shōtōkan (jap. 松涛館) – grupa stylów i organizacji karate wywodząca się ze szkoły karate Gichina Funakoshi. Za sprawą Japan Karatedo Organization (JKA) Shōtōkan rozpowszechnił się na całym świecie. To wspaniała sztuka walki, rozwijająca cały organizm. Nigdy nie była oparta na agresji i przemocy, zawsze na samoobronie. Karate jest dla wszystkich, bez względu na płeć i wiek. Co zaprezentujemy na pokazie? Podczas pokazu zaprezentowane zostaną podstawowe techniki karate ( kihon ), bardzo efektowne formy kata oraz elementy kumite ( samoobrona ). Ciekawym elementem będą drużynowe kata ( wykonane przez 3 osoby jednocześnie ) oraz fragmenty z gimnastyki sportowo-artystycznej.
Rezerwacja: bez rejestracji

 

Pokaz sztuk walki - kendo

Rodzaj wydarzenia: pokaz
Miejsce: Czytelnia Główna
Godzina: 11.30 - 12.00
Odbiorca: bez ograniczeń
Opis: Kendo bądź kendou oznaczające drogę miecza jest sztuką walki wywodzącą się z szermierki japońskich samurajów. Na pokazie zapoznamy się z historią kendo i podstawowymi zasadami walki oraz zaprezentujemy specjalistyczny ubiór. Całość zakończymy krótkim pokazem sztuki walki kendo.
Prowadzący: Ken Zen Dojo
Rezerwacja: bez rejestracji

Pokaz sztuk walki - Tai-Chi Chuan

Rodzaj wydarzenia: pokaz
Miejsce: Czytelnia Główna
Godzina: 12.00 - 12.30
Odbiorca: bez ograniczeń
Opis: TAI-CHI CHUAN, a właściwie Taijiquan (prawidłowy zapis fonetyczny) jest starą, chińską sztuka walki oraz poruszania się. Tai-Chi Chuan wywodzi się z filozofii Yin i Yang, opiera się na zmianach w nich zachodzących oraz harmonizowaniu ciała i ducha. Polega głównie na płynnych ruchach wzmacniających i uelastyczniających mięśnie oraz poprawiających krążenie krwi. Tai-Chi Chuan dla każdego ma inną szczególną wartość, może być ciekawe tak samo dla osoby ambitnej, szukającej wyzwań jak i dla poszukującej wyciszenia. W trakcie naszego pokazu będzie można zobaczyć na czym polega Tai-Chi oraz będzie można poćwiczyć razem z nami.
Prowadzący: Szczecińska Akademia Taijiquan
Rezerwacja: bez rejestracji

Spacer po wyspie Kyūshū, czyli ciekawe miejsca, wydarzenia i moje wrażenia

Rodzaj wydarzenia: wykład
Miejsce: Sala wykładowa nr 2
Godzina: 11.00 - 12.00
Odbiorca: bez ograniczeń
Opis: Zapraszam na krótki spacer po Kyūshū. Zobaczymy piękno natury, zajrzymy do tradycyjnych domków wśród pól ryżowych i poznamy ich mieszkańców. Odwiedzimy także większe miasta takie jak Oita czy Nagasaki, a także przyłączymy się do obchodów letnich festiwali i skosztujemy ciekawych potraw. Na naszej trasie nie zabraknie oczywiście świątyń (z Usa Jingu na czele), onsenów, wulkanów i gorących źródeł. To tylko wybrane atrakcje naszej wycieczki, w którą mam nadzieję zabrać Państwa podczas mojej prezentacji. Jedyne co trzeba zabrać to trochę wyobraźni i dobry humor.
Prowadzący: Magdalena Chady
Rezerwacja: bez rejestracji

Rakugo - wykład i warsztaty

Rodzaj wydarzenia: wykład, zajęcia warsztatowe
Miejsce: Sala wykładowa nr 2
Godzina: 14.45 - 16.45
Odbiorca: Czytelnia Główna
Opis: Rakugo to japoński teatr jednego aktora, gdzie rakugoka opowiada w pozycji siedzącej długą i najczęściej zabawną historię, mając za rekwizyty tylko wachlarz (sensu) i szmatkę (tenugui). Historia jest dialogiem pomiędzy dwoma lub więcej bohaterami, gdzie gawędziarz płynnie przechodzi z jednej postaci do drugiej, zmieniając ton oraz barwę głosu, mimikę i przede wszystkim kierunek wypowiedzi. Rakugo jest tak niszową sztuką, że nawet rodowity Japończyk mógł nigdy nie być na ani jednym przedstawieniu. Czy chcesz się dowiedzieć, czemu rakugoka nie może mieć brody? Czemu uczeń musi spamiętać ulubione herbaty mistrzów? Albo dlaczego w dobrym tonie są kobiety, hazard i śpiew? Zapraszamy na prelekcję połączoną z występem , gdzie obnażymy przed Wami tajemnice rakugo w barwnych historiach oraz anegdotach.
Prowadzący: Kobito Rakugo
Rezerwacja: bez rejestracji

Warsztaty języka japońskiego

Rodzaj wydarzenia: warsztaty
Miejsce: Informatorium
Godzina: 11.00 - 12.00
Odbiorca: bez ograniczeń
Opis: Zawsze chciałeś uczyć się japońskiego, ale nie wiedziałeś od czego zacząć? Zapraszamy na nasze warsztaty, w czasie których poznasz wiele przydatnych zwrotów i słów, dzięki którym przetrwanie w Japonii okaże się łatwiejsze! Będziecie mieć okazję poznać „żywy” język, nie tylko formy książkowe.
Prowadzący: Patrycja Anastaziak-Okuhara, Ryo Okuhara
Rezerwacja: 20 miejsc, zapisy poprzez formularz elektroniczny na stronie https://klubazji.szczecin.pl/ do 22.09

Japońskie gry planszowe

Rodzaj wydarzenia: warsztaty
Miejsce: Informatorium
Godzina: 11.00 -18.00
Odbiorca: bez ograniczeń
Opis: Kącik gier Azjatyckich: Zapraszamy wszystkich do pełnego przygód i emocji kącika gier planszowych o tematyce Azjatyckiej. Zagłęb się bezpośrednio w świat samurajów, walk o cesarski tron, lub po prostu stań się częścią dalekowschodniego świata za sprawą gier, które zamiast prądu, wymagają jedynie odrobiny wyobraźni.
Prowadzący: Maksym Kardas i Sklep Fenix
Rezerwacja: bez rejestracji

Spadkobiercy bushido - japońscy żołnierze

Rodzaj wydarzenia: wykład
Miejsce: Sala wykładowa nr 2
Godzina: 13.30 - 14.15
Odbiorca: bez ograniczeń
Opis: Wystąpienie ma na celu przedstawienie armii w okresie istnienia cesarstwa japońskiego. Zostaną poruszone takie zagadnienia jak szkolenie żołnierzy , ich psychologia, nastawienie do wrogów, kapitulacji. Prelegent przedstawi wybrane okresy kształtowania się armii japońskiej aż do kapitulacji 1945 roku. Prowadzący: Michał Pozorski, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński
Rezerwacja: bez rejestracji